מטרת הסמינר להציג את מחקר אנשי הסגל במחלקה לסטודנטים לתואר ראשון. ככלל, החומר שיוצג יהיה ברמה של שנה ב ומעלה, אבל כולם מוזמנים

הסמינר מתכנס בימי שלישי, בשעות 16:10-17:30, במרשתת

מפגשים בסמסטר 21–2020–א

המפגשים הבאים

תאריך
כותרת
מרצה
תקציר
8 בדצמ העתקות פולינומיאליות ולוגיקהOnline מנחם קוג'מן

באשנב נדבר על מאמר של Walter Rudin, בו הוא מציע הוכחה קצרה למשפט אקס: העתקה פולינומיאלית חח״ע מהמרוכבים בחזקת $n$ למרוכבים בחזקת $n$ היא על. נציג הוכחה המבוססת על משפט הקומפקטיות מלוגיקה ושלמות של מערכות אקסיומות. תוכלו להחליט בסוף האשנב איזו משתי ההוכחות קצרה יותר, או לא להחליט.

29 בדצמ שלשות פיתגוריות, מספרים מרוכבים, חבורות אבליות ומספרים ראשונייםOnline אמנון יקותיאלי
5 בינו תב“הOnline אסף חסון

המפגשים הקודמים

תאריך
כותרת
מרצה
תקציר
27 באוק סכומי מינקובסקי והתפשטות של מגיפותOnline תם מאירוביץ'

בהרצאה נסביר מהו סכום מניקובסקי של תתי-קבוצות של חבורה, משפט מפורסם של Shapley–Folkman לגבי סכומי מינקובסקי וקמירות, ושימוש לגבי משפחה של מודלים (לא ממש מציאותיים) של התפשטות של מגפות.

17 בנוב סדרים מלאים על חבורותOnline יאיר גלזנר

נאמר שחבורה היא ״ניתנת לסידור משמאל״ אם קיים על החבורה יחס סדר שנשמר על ידי פעולת כפל משמאל. כלומר אם $a< b$ אז גם $ga< gb$ לכל שלושה איברים בחבורה. ישנן כמובן חבורות כמו החבורה החיבורית של הממשיים שעליהן יש סדר טבעי. ישנן חבורות אחרות שלא מגיעות עם סדר טבעי אך בכל זאת ניתן למצוא עליהן סדר. כזו למשל היא החבורה החופשית $F_n$ על $n$ יוצרים. מצד שני החבורה $SL(3,\mathbb{Z})$ של מטריצות שלמות בעלות דטרמיננטה $1$ לא ניתנת לסידור בכלל.

סמינר מאורגן על-ידי ד“ר משה קמנסקי